“Program HPV imunizacije u Republici Srpskoj – Gdje smo danas i gdje želimo biti sutra?”
Predstavnici Doma zdravlja Prijedor, dr Marijana Radanović Knežević, dr Snježana Javorić i dr Jelena Rudnički prisustvovali su radionici “Program HPV imunizacije u Republici Srpskoj – Gdje smo danas i gdje želimo biti sutra?”
Stručni skup održan je u Banjaluci 13.12-14.12.2024. godine uz učešće oko 60 ljekara i farmaceuta iz Republike Srpske, sa ciljem unapređenja znanja i podizanje svijesti o važnosti imunizacije protiv humanog papiloma virusa (HPV).
HPV infekcija je najčešća polno prenosiva infekcija. Rak grlića materice je najčešći tip raka uzrokovan ovim virusom i peti najčešći rak kod žena u Evropi, a podaci pokazuju da u BiH svake sedmice tri žene izgube život zbog raka grlića materice.
Neki od polno prenosivih tipova HPV takođe mogu dovesti do raka anusa, vulve, vagine, penisa ili grla, ili genitalnih bradavica – stanja koje je izuzetno neugodno, ometa kvalitet života i može ugroziti polne funcije i muškarca i žene.
HPV virusi su nađeni u skoro 100% karcinoma grlića materica, 90% karcinoma anusa, 40% karcinoma spoljnih polnih organa (vulva, vagina, penis) i 3% karcinoma usta,
HPV je toliko čest da će više od 80% nevakcinisanih muškaraca i žena biti inficirano u nekom trenutku svog života.
Vakcinacija protiv HPV ima dokazan uticaj na smanjenje širenja HPV. Neposredni dokazi su da je među vakcinisanim ženama registrovano značajno smanjenje broja žena sa promjenama na grliću materice, a takođe je registrovan i dramatični pad obolijevanja od genitalnih bradavica i među muškaracima i među ženama.
Vakcine protiv HPV su u upotrebi od 2006. godine, a u Republici Srpskoj se koristi najsavremenija devetovalentna vakcina Gardasil 9, čija je upotreba odobrena 2014. godine (štiti od 9 tipova HPV).
Glavni zaključci stručnog skupa ukazuju na neophodnost daljeg rada u cilju edukacije javnosti o značaju vakcinacije i povećanju obuhvata vakcinacijom protiv HPV.