12.02 – Svjetski dan seksualne i reproduktivne svijesti
Prema definiciji Svjetske zdravstvene organizacije (WHO) reproduktivno zdravlje se definiše kao stanje potpunog fizičkog, mentalnog i socijalnog blagostanja u svim područjima vezanim za reproduktivni sistem i njegovo funkcionisanje.
Svake godine, 12. februar se obilježava kao dan seksualne i reproduktivne svijesti, sa ciljem da se skrene pažnja na polno i reproduktivno zdravlje žene. Prema podacima Svjetske zdravstvene organizacije, u svijetu, svaki dan oko milion osoba oboli od neke seksualno prenosive bolesti, što može imati negativan uticaj na buduće seksualno i reproduktivno zdravlje. Najveći broj zaraženih su adolescenti i mlade osobe, jer nedostatak znanja, sklonost rizičnom ponašanju i psihofizička nezrelost utiču na povećanje seksualno prenosivih infekcija. S toga, jedan od ciljeva obilježavanja ovog dana jeste edukacija mladih ljudi kao i o zaštiti od neželjene trudnoće i izboru adekvatne kontracepcije.
Seksualno prenosive bolesti (STD – sexually transmitted disease) su bolesti koje se prenose polnim putem (vaginalno, oralno, analno) sa zaražene na zdravu osobu. Najčešće seksualno prenosive bolesti su hlamidijalne infekcije (chlamidia trachomatis), infekcije izazvane ureoplasmama, herpes simplex virusom, HPV virusom (genitalne bradavice – condylomata accuminata) te infekcije izazvane protozoom trichomonas vaginalis. Većina infekcija protiče asimptomatski ili sa nekim blažim simptomima te ih je teško prepoznati, zahtjevaju liječenje oba partnera i pravovremeno javljanje ljekaru. Ukoliko se ne liječe utiču na reproduktivno zdravlje žene i plodnost, te je važno mlade informisati o samom prepoznavanju bolesti, oblicima rizičnog ponašanja, ranoj dijagnostici i korištenju terapije, te kontrolnim pregledima nakon terapije. Najbolja kontracepcija i zaštita od STD, ali i neželjene trudnoće jeste kondom uz istovremenu primjenu oralne kontracepcije. Prema podacima WHO preko 33 miliona neželjenih trudnoća desi se zbog ne korištenja kontracepcije ili neadekvatne primjene.
U ambulanti za ginekologiju i akušerstvo Doma zdravlja Prijedor, pacijenti mogu dobiti savjete o polno prenosivim bolestima, kontraceptivnim sredstvima, planiranju porodice i uraditi preventivne preglede (PAPA nalaz, cervikalne briseve i VB). Stoga pozivamo sve žene reproduktivne dobi, koje imaju bilo kakvo pitanje ili nedoumicu vezanu za reproduktivno zdravlje, da se jave u našu ambulantu.